Moderní bydlení může být i v panelovém bytě
První panelové domy se stavěly v Nizozemsku již po 1. světové válce, první panelákové bloky se pak začaly stavět ve 30. letech v Paříži, odkud se tento trend postupně dostal až do ČR. V 80. letech v nich u nás bydlely více než 3 miliony lidí a v posledních letech se počet obyvatel bydlících v panelových domech drží zhruba kolem 2,5 milionu. Původní provedení panelových bytů se v některých jednotkách udrželo dodnes, přitom rekonstrukce může starý omšelý byt proměnit k nepoznání od moderních novostaveb. Jak na to?
Pokud rekonstrukce, tak celého bytu
Úskalím většiny panelákových bytů je jejich dispozice. Často se jedná o striktně oddělené místnosti, čímž byt působí stísněně. Nedostatkem bývá také málo úložných prostor, které se nahrazují notným množstvím skříní, které místnosti ještě více dusí. Změna dispozice, tedy otevřenost místností, jejich vzájemné propojení a promyšlené úložné stěnové systémy, tak promění interiér bytu v moderní, vzdušné útočiště, které u panelákových bytů většinou chybí.
Pryč s umakartovým jádrem
Největším nešvarem panelákových bytů jsou umakartová jádra. V některých bytech už majitelé přistoupili k jejich úpravám, které jsou nejčastěji řešeny obložením umakartu sádrokartonem. Toto řešení, ale není nejšťastnější, protože ubírá z již tak malého prostoru sociálního zázemí. Je proto vhodnější celé jádro vybourat a znovu vyzdít. Tím je také možné jej upravit, či rozšířit podle možností i konkrétních požadavků.
Promyšlené propojení místností
Vzdušnost a moderní vzhled panelovým bytům umožní právě zmíněná změna dispozice, která propojí místnosti, jež k tomuto řešení přímo vybízejí. Je to především propojení kuchyně s obývacím pokojem, které jsou zde téměř vždy oddělené. Dále se nabízí propojení koupelny s toaletou, u tohoto řešení je však důležitý počet členů domácnosti, aby se nekomplikovaly například ranní očistné rituály před odchodem do práce, školy a podobně. U vícečlenné rodiny je lepší, pokud zůstane toaleta od koupelny oddělena, nebo pokud to rozvody a velikost bytu umožňují, zbudovat oddělenou toaletu navíc.
Skryté topení i nepřímé osvětlení
Nevzhledným prvkem panelových bytů jsou staré radiátory. Ty je poměrně snadné vyměnit za nové, moderní jednotky, které nebudou dominantou místností, na kterých ulpí oko jako první. Krajní, avšak méně nákladnou variantou, může být také jejich renovace – obroušení a přelakování.
Dalším kamenem úrazu v panelových bytech je osvětlení, které je většinou řešeno umístěním jednoho lustru uprostřed místnosti. Příjemnější atmosféru v bytě naladí nepřímé osvětlení, nebo rozdělení místností do různých světelných zón, tedy především pracovních a odpočinkových, kdy každá má trochu jiný nárok na intenzitu světla. Službu mohou také udělat podsvícené podhledy.
Výměna dveří a oken
Součástí kompletní rekonstrukce by měla být také výměna vstupních i interiérových dveří a oken. Okna jsou často řešena v rámci domu a bytového fondu, proto si nejprve zjistěte, jaké kroky dům plánuje, případně zda vám náklady s výměnou neuhradí. Dodržet musíte také jednotný ráz, vzhled domu. Vstupní dveře jsou pak v režii samotných majitelů. Pří pořizování vstupních dveří je dobré zvážit také míru jejich bezpečnosti, nejen před případným násilným vniknutím, ale také před požárem. Protipožární ochrana dveří je pak v bytových domech často nutnou podmínkou u všech vstupních dveří.
Potřebná povolení
Než se pustíte do rekonstrukce, zjistěte si, jaká budete potřebovat povolení od úřadů. Pokud plánujete zásahy do nosných nebo společných konstrukcí domu, budete k tomu potřebovat stavební povolení. S potřebným inženýringem se můžete obrátit také na projekční či stavební firmy, které komunikaci s úřady nabízejí často jakou součást realizace.