susenky

Články

PC

Čas na upgrade herního PC

Výběr osobního počítače se vždy odvíjí od záměru jeho používání, který ovlivňuje především charakteristiky a výkon základních komponent a v neposlední řadě jeho cenu. Pokud je počítač určen převážně pro práci s běžnými aplikacemi, nevyžaduje implementaci pokročilých technologií zpracování dat.

Číst dál...
rukavice

Odborníci doporučují nosit rukavice i v méně chladných dnech

Když jsme byli dětmi, rukavice se nám protivily. Nešlo s nimi pořádně nic dělat. Jedině ty sněhové koule se s rukavicemi tvarovaly lépe, ruce pak nebyly úplně zmrzlé. Jenže kdo chtěl sněhovou kouli trochu přitvrdit, stejně musel s rukavicemi dolů a rozpouštět horní vrstvu sněhu na kouli holýma rukama, aby pak v mrazu vytvořila ledovou, a tedy tvrdší, krustu. Jenže dětmi už nejsme a podle toho bychom se měli chovat i k našim rukám.

Číst dál...
koloběžky

Skládací koloběžky – Praktičtí společníci (nejen) do města

Přepravujete se často po městě na krátké vzdálenosti, třeba mezi vaším domovem a kanceláří, a už vás nebaví chodit všude pěšky, popřípadě jezdit na kole, které není zrovna tím nejpraktičtějším a nejskladnějším dopravním prostředkem? 

Číst dál...
šatník

4 zásady, díky kterým si hravě poradíte s tříděním šatníku

Praská vám skříň ve švech, ale stejně si stále pořizujete nové a nové oblečení? Řešení je jednoznačné – je na čase svůj šatník trochu (a možná i trochu více) protřídit. Ačkoliv nás to k téhle činnosti většinou moc netáhne, neboť jsme osoby materiální a věcí se neradi zbavujeme, jednou za čas je to nezbytnost. Jak k takové „čistce“ ale přistupovat a dle čeho se rozhodovat, co je na čase poslat z domu?

Číst dál...
E-shop

Proč začít prodávat po e-shopu

Česká republika je e-shopová velmoc, kde firmy každou minutu bojují o zákazníkovu pozornost. Nejvíce prodejů se dnes odehrává na internetu, proto pokud ještě nemáte vlastní e-shop, je nejvyšší čas pro jeho zřízení.

Číst dál...

Co by v domácí kanceláři nemělo chybět

Pokud podnikáte, pracujete doma a ve vašem obydlí se nachází místo kde skladujete dokumenty, faktury, kde máte počítač, židli a stůl – i to je vaše domácí kancelář. Je nutné jí věnovat pozornost, nějakým způsobem ji vybavit a designově upravit. Měla by připomínat pracovní prostor, ale protože se nachází ve vašem domě, měla by působit optimisticky a barevně ladit  – lépe se vám bude pracovat.

Nepřítelem každého interiéru je nepořádek a chaos. Je normální, že někteří lidé vytváří tkzv. kreativní chaos, ale i ten je na konci pracovní doby třeba uvést do pořádku. I když jste unavení, je důležité na sklonku dne věci srovnat, lépe se vám bude pracovat další den ráno. A pokud úklid zabere co nejméně času, tím lépe. Proto je důležitý dostatečný úložný prostor. Ne vždy je možné pro domácí pracoviště využít samostatný větší pokoj. Většinou se jedná o „pracovní kouty“ či menší místnosti, výklenky. 

Populární variantou domácích kanceláří jsou obytné kontejnery umístěné na zahradách a pozemcích domů. Dá se tak rychle vybudovat nevelký prostor bez vyhloubených základů. Sanitární kontejnery se v budoucnu mohou libovolně rozšiřovat a upravovat, od ostatních klasických staveb jsou téměř k nerozeznání. A hlavně – při práci máte své soukromí. 

Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit co nejvíce prostoru, je zavěsit police. Na polici rozestavíte koše na drobnosti, plechové nádobky různých barev pro psací potřeby, plastové krabice nebo pořadače na dokumenty.

Lidé nejraději pracují v interiéru, který je kompaktní. Pro vybavení kanceláře a pracovního místa by měly být použity chladnější odstíny barev - bílá, modrá, světle zelená. Pracovní stůl a židle, příp. nábytek v bíle barvě nebo barvě dřeva interiér prosvětlí, příjemná je kombinace obou barev. Pro formální vzhled se hodí tmavý mahagon či levnější varianta – tmavě namořené světlé dřevo. Neformální vzhled podpoří bílé police na např. modrých či zelených stěnách. Stůl by měl být pokud možno s větší pracovní deskou (lépe se udržuje pořádek a máte při práci i lepší pocit). Otočte jej ke zdroji přirozeného světla. Samozřejmě i dostatečně silná stolní lampa je důležitá. 

Dobrým pomocníkem mohou být magnetické tabule nebo nástěnky ve výšce očí. Zajímavě vypadá např. uskupení šesti menších tabulí se dřevěným rámem. Na ně přiděláte barevně odlišené papírky s poznámkami, kalendář, foto, pracovní rozvrh, apod. 

Ať už je vaše pracovní místo ve výklenku obývacího pokoje nebo jste si upravili skladové kontejnery na zahradě, vytvořte si kombinací barev a vybavením pro vás příjemné a přehledné prostředí k práci. Nebudete litovat.

 

stroje

Jednoúčelové stroje

Na rozdíl od univerzálních strojů jsou jednoúčelové stroje obvykle navrhovány a vyráběny přesně podle potřeb konkrétního zákazníka.  Mohou to být jak stroje samostatné, tak i speciálně navržené součásti velkých montážních linek. Uplatnění najdou ve všech průmyslových oborech. Nejčastěji firmy kombinují klasické sériové stroje s jedním či dvěma speciály tak, aby byla každá výrobní linka co nejefektivnější.

Číst dál...
mostové jeřáby

Mostové jeřáby, otočné a portálové

Malí kluci i jejich tátové mají rádi velké pohyblivé mechanické „hračky“. Bagry, velká nákladní auta, domíchávače a samozřejmě jeřáby. Bez těchto pomocníků by se neobešla žádná stavba. Je zajímavé, že člověk po staletí bádání dokázal vynalézt stroje, které mu mohou výrazně pomoci při stavbě, v těžkém průmyslu i v dopravě.

Řekne-li se jeřáb, většina z nás si představí impozantní věžový jeřáb, tyčící se nad stavbou do neskutečné výšky. Dokonce je můžeme vidět v centrech velkých měst, kde se buduje, staví a probíhají rekonstrukce. Tito „obři“ měří zpravidla až 400 metrů (někdy i více) a váží 2 500 až 70 000 kg. Buď jsou na kolejích nebo patkách vyzdviženy přímo na stavbě, nebo jsou seskládány z jednotlivých dílů a pak postaveny. Jsou varianty statické i pojízdné.

Portálové jeřáby

Používají se tam, kde se pracuje s velkým množstvím materiálu, který má vysokou hmotnost. Portálové jeřáby mají nosnost až 70 tun, délka jejich dráhy je neomezená. Jsou buď uchyceny na pevno k základní desce, nebo jsou pojízdné. Často se využívají při transportech v přístavech, hutním a strojírenském průmyslu, kontejnerové dopravě. Ocelová konstrukce je z profilů.

Mostové jeřáby

Mostové jeřáby pokrývají celý prostor, nad kterým jsou postaveny. Mají maximální stabilitu, zatížení dráhy jeřábu je minimální. Břemeno se pohybuje s minimálním rozkmitem. Je tu totiž možnost nastavit rychlost pro svislý a podélný pohyb. Konstrukce jeřábu je vyrobena z ocele. Břemena jsou zdvihána za pomoci řetězových nebo lanových kladkostrojů. Jeřáb se ovládá pomocí závěsného ovladače nebo dálkově - radiovými vlnami.

Otočné jeřáby

Mají nosné sloupy z mohutných trubek se silnými stěnami. Zdvihání a pojezd kladkového stroje je zajištěn mechanismem na dvě rychlosti. Jeřáb se otáčí většinou ručně, pokud jde o velké hmotnosti, tak pomocí elektřiny.

Dnes mohou jeřáby sloužit nejen k transportu břemen, ale i k zážitkovým sportům. Bungee Jumping z jeřábu je dnes už běžnou záležitostí. Skáče se i z výšky 150 metrů a chcete-li si zažít opravdový adrenalin, nezbývá než vyzkoušet.

Strana 1 z 2