Bydlení

dřevo

Kvalitní tvrdé dřevo hoří dlouho

Pokud jste někdy zažili neodolatelnou pohodu u krbu s praskajícím ohněm a uklidňujícím světlem plamenů, určitě si ho budete chtít pořídit také domů. A nejen v krbu a krbových kamnech se dá topit dřevem.

Toto ekologické palivo výborně hoří i v moderních kotlích na pevná paliva. Navíc se jedná o ekologické vytápění z obnovitelného zdroje, na což bychom také neměli zapomínat. Ostatně, dřevem se topilo už před tisíciletími a bude zřejmě i v dalších stoletích.

Naši předkové si museli pro dřevo dojet do lesa, porazit strom, rozřezat ho na polena a z nich naštípat polínka, kterými topili. To my už nemusíme. Stačí si sednou k počítači a palivové dřevo si jednoduše objednat v požadovaném množství a kvalitě.

Mezi nejkvalitnější druhy palivového dřeva patří dřevo tvrdých listnatých stromů, jako je akát, buk, habr, dub, javor, jasan. I když cena tvrdého dřeva je poněkud vyšší než třeba dřeva smrku či borovice, jeho výhodou je vysoká výhřevnost. S nadsázkou lze říci, že místo plného dřevníku smrkových polen vám bude stačit polovina dřevníku polen dubových. Když ale jezdíte třeba v zimě na chalupu, kterou potřebujete vyhřát po příjezdu skutečně rychle, je lepší použít měkké dřevo, které dům rozehřeje velmi rychle. Navíc, smolné třísky snadno uděláte z jehličnanu, ale z dubu ne. Pokud nechcete chodit přikládat celou noc, stačí pak použít tvrdé dřevo dubu nebo buku, které vydrží hořet dlouho a udrží vás v teple až do rána.

Dřevo se objednává v prostorových metrech, buď rovných u metrových polen (zkratka PRM), nebo v sypaných prostorových metrech (zkratka PRMS) pro kratší polínka s délkou 20, 30, 40 nebo 50 cm. Nejoblíbenější je směs dřeva buku, dubu, akátu v délce 30 cm prodávané po pytlích, nebo štípané palivové dřevu buku, dubu, akátu a javoru také v délce 30 cm v objemu buď 1 PRMS, nebo 8 PRMS.

Katogorie

  • Úvod
  • Styl
  • Bydlení
  • Technika
  • Nápady
  • Příběhy